Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
 Sydvestjysk SygehusTil Region SyddanmarkTil forsiden

Lektorer

Lektorer - forskning

 

Torben Knudsen
Klinisk lektor, dr.med., ph.d.
Centerleder IRS-Center Sydvestjylland,
Forskningsleder Medicinsk og Kirurgisk
Gastroenterologi-Hepatologi
Ledende overlæge, Medicinsk Afd.
Tlf. 7918 3145
Torben.Knudsen@rsyd.dk
 
Billede Torben Knudsen

 

Claus Juhl
Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Bariatri og Diabetes
Overlæge, Endokrinologisk Afd.
Tlf. 7918 3120
Claus.Juhl@rsyd.dk

 

Billede Claus Juhl
 

Bibi Valgerdur Gram
Lektor, ph.d.
Forskningsleder Sundhedsfag
IRS Center Sydvestjylland
Tlf. 7918 2356
Bibi.Valgerdur.Gram@rsyd.dk

Billede Bibi Gram
 

Knud Larsen
Klinisk lektor
Forskningsleder Øre-Næse-Hals 
Overlæge, Øre-Næse-Hals Afd.
Tlf. 7918 2773
Knud.larsen@rsyd.dk

.
 

Niels Peter Sand
Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Kardiologi
Overlæge, Kardiologisk Afd.
Tlf. 7918 3525
niels.peter.ronnow.sand@rsyd.dk

Billede Niels Peter Sand
 

Lars Rauff Skadhauge
Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Arbejdsmedicin
Overlæge, Arbejdsmedicinsk Afd.
Tlf. 7918 3565
Lars.Rauff.Skadhauge@rsyd.dk

Billede Lars R Skadhauge
 

Anna-Marie Bloch Münster
Klinisk lektor, ph.d.
Lægelig direktør
Tlf. 79182462
Anna-Marie.Bloch.Munster@rsyd.dk

 

Billede Anna-Marie Münster
 

Troels Martin Range
Lektor, ph.d.
Forsker, Matematisk Procesoptimering
IRS Center Sydvestjylland
Tlf. 45 2012 8140
troels.martin.range@rsyd.dk

Billede Troels M Range
 

Johannes Sidelmann
Lektor, cand. scient, ph.d.
Tromboseforskning
Klinisk Biokemisk Afsnit
Tlf. 79182415,
johannes.sidelmann@rsyd.dk

Billede Johannes Sidelmann
 

Else Bladbjerg
Lektor, cand. scient, ph.d.
Tromboseforskning
Klinisk Biokemisk Afsnit
Tlf. 79182423
ebladbjerg@health.sdu.dk


 

Billede Else Marie Bladbjerg
 
Søren Hess
Klinisk lektor
Forskningsleder Radiologi og Nuklearmedicin
Overlæge, Radiologisk og Nuklearmedicinsk Afd.
Tlf. +45 7918 2466
Soeren.Hess@rsyd.dk
. 

 

Stinus Gadegaard Hansen
Klinisk lektor, ph.d.
Forskningsleder Osteoporose og Calciummetabolisme
Afdelingslæge, Endokrinologisk Afd.
Stinus.Gadegaard.Hansen@rsyd.dk

.

 

Michael Boelstoft Holte
Lektor, cand.polyt., ph.d.
Forsker, medicinsk 3D billedanalyse og 3D printing
Udviklingschef 3D Laboratorium, Kæbekirurgisk Afd.
Tlf. +45 2064 5760
Michael.Boelstoft.Holte@rsyd.dk

.
 

Mads Nybo
Klinisk lektor, ph.d.
Konstitueret ledende overlæge, Klinisk Diagnostisk Afd.
Tlf. 2055 3952
Mads.Nybo@rsyd.dk

image alt text
 

 

 Lektorer - undervisning

 

 
Troels Kodal
PUF-lektor
Overlæge, Medicinsk Område
Tlf. 7918 5577
Troels.Kodal@rsyd.dk

.

 

Per Heden Andersen
Koordinerende lektor, ph.d.
Overlæge, Endokrinologisk Afdeling
Tlf. 7918 2265
PHA@rsyd.dk

.

 

Troels Kragsig Thomsen
Klinisk lektor
Overlæge, Gyn/Obs kontorafsnit
Tlf. 7918 2718
Troels.Kragsig.Thomsen@rsyd.dk

.

 

Jarl Sigaard
PUF-lektor
Overlæge, Anæstesi Afdelingen
Tlf. 7918 2469
Jarl.Sigaard@rsyd.dk

.

 

Majed Husain
Klinisk lektor
Overlæge, Kardiologisk afdeling
Tlf. 7918 22 15
Majed.H.Husain@rsyd.dk

.

 

Yanko Petkov
Klinisk lektor
Overlæge, Pædiatrisk Afdeling
Tlf. 7918 2626
Yanko.Petkov.Petkov@rsyd.dk

.

 

Inge Hvass
Klinisk lektor
Overlæge, Ortopædkirurgisk afdeling
Tlf. 7918 3173
Inge.Hvass@rsyd.dk

.

 

Allan Rohold
PUF-lektor, ph.d
Overlæge, Kardiologisk Afdeling
Tlf. 7918 3521
Allan.Rohold@rsyd.dk

.

 

Tatiana Viktoria Danielsen
Klinisk lektor
Overlæge, Neurologisk afdeling
Tlf. 7918 2258
Tatiana.Viktoria.Danielsen@rsyd.dk

.

 

Adjungerede lektorer

 

 

John Kellett
Adjungeret lektor, IRS-Center Sydvestjylland, Syddansk Universitet
Overlæge, Nenagh County Hospital, Irland

.

 

Paolo M. Cattaneo
Adjungeret lektor, IRS-Center Sydvestjylland, Syddansk Universitet
Biomekanisk ingeniør, PhD i tandlægevidenskab, Lektor, Aarhus Universitet

.

 

Peter Hallas
Adjungeret lektor, IRS-Center Sydvestjylland, Syddansk Universitet
Afdelingslæge, Juliane Marie Centret, Rigshospitalet

.

 

Christian Hans Nickel
Adjungeret lektor, IRS-Center Sydvestjylland, Syddansk Universitet
Ledende overlæge, Akutmedicinsk Afdeling, Universitetshospitalet i Basel, Schweiz

.
   

 

 

 


Siden er sidst opdateret 24-9-2019



Sydvestjysk Sygehus | Finsensgade 35, 6700 Esbjerg | Tlf. 7918 2000 | www.sydvestjysksygehus.dk